Teknoloji

“Dikilitaş” Adında Yeni Bir Yaşam Türü Vücudumuzda Bizimle Yaşayarak Bulundu: Virüs Gibi Ama Değil

Aslında bir insan türü olarak birçok canlı türüyle Birlikte yaşarız. Milyonlarca bakteri ve virüs vücudumuzda bizimle birlikte yaşıyor. Bu canlıların bir kısmını tanıyoruz, bir kısmını ise yeni keşfettik. Bunlardan biri de virüs benzeri bir yapıya sahip olan Dikilitaşlardı.

Virüs gibi ama değil

Stanford Üniversitesi’nden biyolog Ivan Zheludev ve ekibinin keşfettiği bu ilginç yapıyla, virüslerle daha gelişmiş canlılar arasında geçişi sağlayabilecek bir cins ortaya çıktı. Şu ana kadar bu Dikilitaş tipi canlıların RNA yığınlarının mikrobiyomda saklı olduğu belirtildi. Çünkü DikilitaşYapıları az sayıda nükleotidden oluşur.

Henüz başka bilim insanları tarafından incelenmemiş olan makalede 5,4 milyon bilgi seti incelendi ve yaklaşık 30 bin farklı Dikilitaş keşfedildi. Bu yapılar araştırmaya katılan bireylerin yüzde 10’unda görüldü. Bir veri setinde bireylerin ağız dokusundan alınan örneklerin yarısında bu yapılar gözlendi.

Bilim insanları artık biri hariç hepsiyle aynı fikirde Dikilitaşlar Hangi binalarda bulunduğunu kesin olarak bilmiyorlar. Ayrıca bu yapılar oblin Aynı zamanda protein adı verilen yeni bir protein türünün kodlarını da içerir. Dikilitaşların yarısı bu proteinden oluşuyor. Bu, Dikilitaşları virüslerden ayırır. Yapısı da diğer hücre içi yapılardan daha büyüktür. Araştırmacılara göre yapı, RNA plazmaları oluşturabilir.

Çalışmak, bioRxiv‘da yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu