Ekonomi

Petrol, Biden-McCarthy toplantısının ardından yükseldi

ABD ham petrolü Pazartesi günü yüzde 0.5 yükseldikten sonra varil başına 72 doların üzerine çıktı. Meclis Başkanı Kevin McCarthy, kendisinin ve Biden’ın verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini ancak temerrüdü önlemek için henüz bir anlaşmaya varılmadığını söyledi. Toplantıdan önce Hazine Bakanı Janet Yellen, bakanlığının Haziran başında yeterli nakdinin muhtemelen tükeneceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Son günlerde emtia piyasalarında Washington’daki hesaplaşma hakim olurken, müzakereler son detayına kadar devam ediyor. ABD’nin temerrüde düşmesi, enerji talebini tehlikeye atacak mali ve ekonomik bozulma riski taşır.

Ham petrol, Çin’in Sıfır Kovid politikasını terk ettikten sonra yavaş toparlanması ve Fed’in en agresif nakit sıkılaştırma kampanyasının bir araya gelerek hissiyatı bastırmasıyla birlikte bu yıl yaklaşık yüzde 10 düştü. Ayrıca, Rusya’nın petrol ihracatı, ülkenin yapmakta ısrar ettiği üretim kesintilerine dair hiçbir işaret göstermeyen akışlarla güçlü kaldı.

Fed Lideri Jerome Powell daha önce faiz artırımlarının Haziran’da durdurulacağının sinyalini verirken, diğer merkez bankası yetkilileri borçlanma maliyetlerinin daha da artırılması gerektiğini gördüklerini ve potansiyel olarak güç talebini baskıladıklarını söylediler.

ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “ABD borç tavanı müzakerelerinde çok az ilerleme kaydedilmesine ve ABD Fed yetkililerinin daha şahin yorumlarına rağmen petrol nispeten iyi durumda” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu