Haber

İhtiyaç Sahibi Hanelere Kömür Yardımı Yapılacak

İhtiyaç sahibi hanelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılması kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, ihtiyaç sahibi ailelere il ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının belirleyeceği kömür yardımı yapılacak.

Buna göre il ve ilçeler bazında hane başına dağıtılacak kömür miktarı, bölgenin iklim koşulları, önceki yılların dağıtım tedbirleri, termal maliyetler dikkate alınarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenecek. kömür ve afetler, acil durumlar ve benzeri durumlar.

Yardımdan yararlanacak haneler, her il ve ilçede temsilcilikleri bulunan vakıflar tarafından ihtiyaç kriterlerine göre belirlenecek. Vakıfların belirlediği hane sayısı bakanlık tarafından kesinleştirilecek.

Dağıtılan kömür, muhatap ailenin ısınma ihtiyacının karşılanması dışında herhangi bir tasarrufa tabi tutulmayacaktır. Söz konusu karar çerçevesinde ailelerin ihtiyaçlarına göre kömür dağıtımları yapılacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki vakıflarca belirlenen hanelere kömür sevkiyatı, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) genel müdürlüklerince belirlenen sevkiyat programı çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Sevkiyat programı belirlenen dağıtım planına göre yapılacaktır. Karar kapsamında TKİ ve TTK tarafından dağıtılacak kömürler, öncelikle faaliyet gösterdikleri sahalardan temin edilecek.

TKİ ve TTK üzerinden temin edilecek kömürün taşınmasına öncelik verilmesi konusunda Bakanlık veya TKİ ile TTK ve TCDD Taşımacılık AŞ arasında protokol imzalanacak.

haberguce.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu