Haber

ECOWAS, Nijer’deki darbeyi tersine çevirmek için askeri müdahale planı hazırladı

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS), Nijer’deki darbeyi tersine çevirmek için askeri müdahale planının hazır olduğunu açıkladı.

Nijerya’nın başkenti Abuja’da düzenlenen ECOWAS ülkeleri Genelkurmay Başkanları toplantısı sona erdi.

Görüşmenin ardından ECOWAS’ın Siyasi İşler, Barış ve Güvenlikten Sorumlu Komiseri Abdel-Fatau Musah, genelkurmay başkanlarının Nijer’e olası bir askeri operasyon planını tamamladığını belirtti.

Askeri müdahalenin çerçevesinin belirlendiğini ve tüm unsurların üzerinde çalışıldığını vurgulayan Musah, müdahalenin ne zaman ve nerede başlayacağının açıklanmayacağını, kararı ECOWAS ülkelerinin liderlerinin vereceğini kaydetti.

Cuntaya verilen süre daralıyor

30 Temmuz’da ECOWAS, askeri cuntaya Başkan Muhammed Bazum’u serbest bırakıp göreve dönmesi için bir hafta süre verdi.

ECOWAS, bu süre zarfında taleplerinin karşılanmaması halinde askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini açıklamıştı.

Askeri müdahale olasılığı, Batı Afrika’daki diğer cunta hükümetlerini yansıtıyordu.

Yönetimde askerlerin bulunduğu Burkina Faso ve Mali, yaptıkları ortak açıklamada ECOWAS’ı Nijer’e askeri müdahalenin kendilerine savaş açmak anlamına geldiği konusunda uyardı. Gine de cuntaya destek açıklaması yaptı.

Senegal, Fildişi Sahili, Benin ve Nijerya da üyesi oldukları ECOWAS’ın askeri müdahalesine destek vereceklerini açıkladı.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal Vatan Savunma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu