Ekonomi

Dolar rekor kırdı: 19 lirayı gördü

Maraş merkezli sarsıntıların üçüncü gününde kapanan Borsa İstanbul’da işlemlerde verilen ara sona ererken dolar/TL’de rekor seviye kaydedildi. 19 lirayı test ederek tüm zamanların en yüksek seviyesini gören dolar/TL kuru, 19.30370 seviyesini gördükten sonra hızla 18.84’e geriledi.

09:45 prestijiyle serbest piyasada 18.8420 liradan alınan dolar 18.8440 liradan satılıyor. 20 bin 1900 liradan alınan Euro’nun satış fiyatı ise 20 bin 1920 lira olarak belirlendi.

Dün (14 Şubat) doların satış fiyatı 18 bin 8500 lira, euronun satış fiyatı ise 20 bin 2580 lira oldu.

KÜRESEL PİYASALAR KARIŞIK

Küresel piyasalarda yön arayışları ABD enflasyon verilerinin ardından gündeme geliyor. ABD’de dün açıklanan verilere göre Aralık ayında yüzde 6,5 olan Tüketici Fiyatları Endeksi’ndeki (TÜFE) yıllık artış Ocak ayında yüzde 6,4’e geriledi. TÜFE de Ocak ayında aylık bazda yüzde 0,5 arttı. Enflasyondaki yavaşlamanın devam etmesine rağmen beklentilerin üzerinde kalması dikkat çekti.

Verilerin ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek ayki toplantısında 25 baz puan artış yapma ihtimali yüzde 88 ile değişmedi. Fed yetkililerinin veri sonrası değerlendirmelerinde “şahin” tonunun korunması dikkat çekerken, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker enflasyonun hızlı düşmediğini ve 25 baz puanlık faiz artışlarının sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa yakasında ise dün ABD’de açıklanan bilgilerin faiz artırımları konusunda Fed’in ardından gelen İngiltere ve Avrupa merkez bankalarının beklentileri desteklemesiyle piyasalarda risk iştahının azaldığı ve kazançların geri verildiği görüldü. , sıkılaşmaya devam edecek. Bölgede bugün açıklanacak yoğun veri gündeminin piyasaların yönü açısından etkili olması beklenirken, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde’ın para politikalarına ilişkin açıklamaları yakından takip edilecek.

EURO/DOLAR PARİTİ

Bu gelişmelerle birlikte dün Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 0,11 azalırken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,07 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,08 arttı. Dün yüzde 1,08’in üzerinde seyreden euro/dolar paritesi bugün 1,07’nin biraz üzerinde seyrederken, Avrupa’da endeks vadeli kontratları da satıcılı seyrediyor.

Asya yakasında Japonya’da merkez bankası başkanının değişmesiyle aşırı gevşek para politikalarının nasıl evrileceği tartışması gündemin merkezinde yer alırken, hisse senedi piyasaları tarafında yeni günün olumsuz başlaması dikkat çekiyor. küresel olarak düşük risk iştahı ile. Kapanışa yakın, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3 ve Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,4 düştü.

Yurt içinde Maraş merkezli yaşanan sarsıntılar nedeniyle geçtiğimiz hafta Çarşamba gününden itibaren işlemlere ara verilen Borsa İstanbul hisse senedi ve vadeli işlem piyasaları bugün bir dizi önlemle yeniden açılıyor.

Bu kapsamda Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) aldığı kararlarla, sarsıntı bölgesinde bulunan yatırımcıların yükümlülüklerini yerine getirememeleri nedeniyle temerrüde düşmeleri Haziran ayına ertelenirken, kredi süreçlerinde tutulması gereken özkaynak oranları yeniden düzenlendi. rahat. Genel Kurul kararı olmaksızın payların geri alımına izin verilmiş ve bu payların 30 gün süreyle satılmaması kuralı getirilmiştir. Öte yandan hisse senetleri için durum risk oranları da düşürüldü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), hisseleri borsada işlem gören halka açık bankaların 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren geri alım yoluyla edindikleri kendi paylarının esas sermayesinden iskonto kalemi olarak kabul edilmeyeceklerini de açıkladı. 1 Ocak 2024. Kararın ardından Halkbank ve VakıfBank hisse geri alımı için belirledikleri tavan fiyatları artırırken başta İş Bankası, THY ve SASA Polyester olmak üzere birçok şirket geri alım programı açıkladı.

Borsa İstanbul ayrıca geri alım endeksi oluşturulacağını, ayrıca açılış seansında borsalarda ve Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP) emir iptaline, fiyat bozulmasına ve ölçüm düşürmeye izin verilmeyeceğini, sipariş fiyatları arttırılmıştır.

Bugün piyasalarda takip edilecek veriler şöyle:

• 10.00 İngiltere, Ocak TÜFE

• 11.00 Türkiye, Ocak ayı bütçe dengesi

• 13.00 Euro Bölgesi, Aralık sanayi üretimi

• 13.00 Avro Bölgesi, Aralık ayı dış ticaret dengesi

• 16.30 ABD, Ocak perakende satışları

• 16.30 ABD, Şubat New York Fed imalat endeksi

• 17.00 Euro Bölgesi, ECB Lideri Christine Lagarde’ın konuşması

• 17.15 ABD, Ocak sanayi üretimi

• 18.00 ABD, Aralık kapasite kullanım oranı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu